Wazektomia - zalety i wady

Najlepsi specjaliści w wazektomii, wieloletnie doświadczenie!

Zalety i wady wazektomii

Zabieg wazektomii z każdym rokiem zyskuje na popularności na świecie, ale również w Polsce. Coraz więcej gabinetów oferuję ten zabieg, jako skuteczną metodę antykoncepcji. Nic dziwnego, że popularność wazektomii rośnie – jest to metoda skuteczna, wygodna, a co najważniejsze pozwala na świadome podjęcie decyzji w kwestii planowania rodziny. Dla wielu osób temat wazektomii jest obcy lub mają o nim jedynie mgliste pojęcie. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć obraz tego zabiegu.

Najważniejsza zaleta: skuteczność

Pierwszą i najważniejszą zaletą wazektomii, o której należy powiedzieć to jej niewątpliwa skuteczność. W porównaniu do innych dostępnych środków i metod antykoncepcyjnych to wazektomia stoi na podium. Jeżeli zabieg jest przeprowadzony w specjalistycznym gabinecie w sposób prawidłowy, nie ma mowy o jego niepowodzeniu i nieskuteczności. Zupełnie przeciwnie niż inne dostępne metody, które mogą być mniej skuteczne, jeśli dojdzie do uszkodzenia mechanicznego opakowania lub gdy środki są nieprawidłowo przechowywane czy po terminie ważności. W przypadku prawidłowo przeprowadzonej wazektomii nie ma takiego ryzyka.

Jednorazowy zabieg

Kolejną niewątpliwie dużą zaletą wazektomii jest fakt, że jest to zabieg, który przeprowadzany jest tylko raz i nie ma konieczności jego powtarzania. Jest to trwała metoda antykoncepcji, nie trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu dawek antykoncepcji czy o regularnych wizytach u lekarza w tej sprawie. Skutecznie przeprowadzona wazektomia nie wymaga między innymi:

  • przyjmowania codziennych dawek jak w przypadku tabletek hormonalnych;
  • regularnych zmian jak w przypadku plastrów antykoncepcyjnych;
  • każdorazowego użycia jak w przypadku prezerwatyw;
  • okresowej zmianie jak w przypadku wkładem domacicznych.

Bezpieczeństwo

Następną z zalet wazektomii jest poczucie bezpieczeństwa, którą niewątpliwie daje. Pacjenci bardzo często zgłaszając się na zabieg, poszukują metody, która uwolni ich od stresu przed niechcianą i nieplanowaną ciążą i da pełne poczucie komfortu i bezpieczeństwa. W przypadku innych metod farmakologicznych nigdy nie można mieć 100% pewności.

Ochrona zdrowia Partnerki

Choć w zdecydowanej większości przypadków, to na kobiecie „ciąży” odpowiedzialność za przyjmowanie antykoncepcji, to część z nich ze względów zdrowotnych nie może podejmować przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Zdecydowanie się na zabieg wazektomii nie tylko daje 100% skuteczności, ale również odciąża partnerkę od ewentualnych przykrych konsekwencji stosowania terapii hormonalnej.

Poprawa relacji partnerskich

Warto również wspomnieć o komforcie psychicznym, który daje zabieg wazektomii. Wielu pacjentów potwierdza, że po wykonaniu zabiegu poprawiły się ich relacje z partnerkami, a spowodowane jest to przede wszystkim brakiem stresu spowodowanym nieoczekiwaną ciążą oraz świadomością, że to partner wziął odpowiedzialność w kwestii antykoncepcji na siebie.

Niskie koszty

Mówi się, że o pieniądzach się nie dyskutuje. Jednak biorąc pod uwagę obecne czasy, dla dużej grupy społeczeństwa finanse odgrywają bardzo ważną rolę. Patrząc na wazektomię jedynie jako na wydatek, można pomyśleć, że jest to bardzo wysoki koszt. Zastanawiając się jednak przez chwilę i biorąc pod uwagę działanie długofalowe, wazektomia jest jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów antykoncepcji. Co prawda płaci się jednorazowo większą kwotę, jednak biorąc pod uwagę koszty prezerwatyw, tabletek antykoncepcyjnych czy innych metod, wazektomia jest najbardziej opłacalna.

Jakie są wady wazektomii?

Oczywiście skłamalibyśmy, gdybyśmy napisali, że zabieg pozbawiony jest wad. Wazektomia jak każda metoda antykoncepcji, ma również pewne wady, które postaramy się przedstawić poniżej:

Wazektomia jest zabiegiem chirurgicznym, co zawsze wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań po zabiegu i skutków ubocznych. Na szczęście występują one niezwykle rzadko, a dokładny wywiad lekarski przed zabiegiem i wybór specjalistycznego gabinetu niweluje ryzyko niemal do zera. Jeśli jednak pojawią się już jakiekolwiek skutki uboczne są to najczęściej: ból, obrzęk moszny, oraz możliwość wystąpienia krwawienia.

Warto pamiętać, że wazektomia jest skuteczną metodą antykoncepcji, jednak nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi jak kiła czy rzeżączka. Aby się przed nimi uchronić konieczne jest użycie prezerwatywy.

Wazektomia to zabieg, który nieodwracalnie pozbawia mężczyznę płodności, co może być zarówno zaletą, ale również wadą. Wszystko zależy od tego na jakim etapie w swoim życiu znajduje się mężczyzna. Jeżeli nie przemyśli do końca swojej decyzji, może później żałować, że nie jest w stanie założyć ze swoją partnerką rodziny w sposób naturalny. Bywa również, że mimo dojrzałego wieku i nieplanowaniu w przyszłości więcej dzieci, mężczyźni po zabiegu czują się mniej męscy i mają problem z tym, że nie są w stanie dać potomstwa już żadnej kobiecie.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń teraz +48 732 082 575 i uzyskaj odpowiedź na swoje pytania

Zadzwoń
Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?