Wazektomia - czy wazektomia jest odwracalna?

Najlepsi specjaliści w wazektomii, wieloletnie doświadczenie!

Czy wazektomia jest odwracalna?

Możliwe jest cofnięcie skutków wazektomii, ale jest to zabieg znacznie bardziej inwazyjny i kosztowny niż sama wazektomia. Dodatkowo nie ma pewności, że zabieg będzie skuteczny. O ponownym przywróceniu ciągłości nasieniowodów myśli około 2% mężczyzn, którzy poddali się zabiegowi. W znacznej większości są to młodsi pacjenci, którzy przed zabiegiem nie mieli dzieci. Odtworzenie ciągłości nasieniowodów nazywane jest wazo-wazostomią. To skomplikowany zabieg, który trwa zazwyczaj kilka godzin, wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym i niezbędne jest użycie mikroskopu.

Skuteczność zabiegu to około 60 – 80%. Wraz z czasem upływającym od wykonania wazektomii skuteczność zabiegu spada. Po 10-15 latach wynosi już tylko 25%.

Nawet po zabiegu wazo-wazostomii, który został przeprowadzony skutecznie, mogą wystąpić problemy z zajściem w ciążę. Bardzo ważnym czynnikiem jest tu wiek partnerki.

Dlatego też po odwróceniu wazektomii zakończonym sukcesem, tylko 40 – 70 % pacjentów ma dzieci. Duże znaczenie ma fakt, że u większości pacjentów produkowane są przeciwciała przeciwko własnym plemnikom. Z tego też powodu pacjentom, którzy decydują się na wazektomię zaleca się zamrożenie nasienia, na wypadek konieczności pozaustrojowego zapłodnienia w przypadku chęci posiadania potomstwa w przyszłości.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń teraz +48 732 082 575 i uzyskaj odpowiedź na swoje pytania

Zadzwoń
Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?