Wazektomia - pytania i odpowiedzi

Najlepsi specjaliści w wazektomii, wieloletnie doświadczenie!

Czym jest wazektomia?

Wazektomia (antykoncepcja dla mężczyzn) - podwiązanie i przerwanie nasieniowodów - jest to prosty zabieg chirurgiczny, który na ma celu pozbawienie mężczyzny zdolności do zapłodnienia kobiety. Obecnie należy do najbardziej popularnych metod antykoncepcji stosowanych przez mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, jednak z każdym rokiem popularność zabiegu wzrasta na całym świecie. Podwiązanie nasieniowodów jest to metoda nieskomplikowana, wykazująca dużą skuteczność, która nie zaburza w żaden sposób dotychczasowego życia seksualnego mężczyzn.

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Wazektomia (podwiązanie nasieniowodów) to nieskomplikowany zabieg chirurgiczny, który wykonuje lekarz specjalista w odpowiednio wyposażonym gabinecie. Przed wykonaniem zabiegu należy umówić się na wizytę kwalifikującą, podczas której lekarz zbierze wywiad medyczny na temat zdrowia pacjenta i zleci podstawowe badania do wykonania. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań, zabieg przeprowadzany jest w gabinecie. Podczas zabiegu skóra pacjenta jest przecinana lub rozwarstwiana po to, by przerwać i podwiązać nasieniowody w taki sposób, by nie miały możliwości samoistnego zrośnięcia się. Skóra po zabiegu zostaje odpowiednio opatrzona, a pacjent już po kilku dniach może wrócić do pełnej sprawności i wszystkich codziennych zajęć.

Ile czasu trwa zabieg wazektomii?

Zabieg wazektomii jest stosunkowo krótki i trwa ok. 10 do 20 minut. Dołączając do tego konsultację medyczną przed zabiegiem – Pacjent w gabinecie spędza ok. 30 minut.

Jaka jest skuteczność wazektomii?

Porównując wazektomię do innych metod antykoncepcji można śmiało stwierdzić, że jest to najbardziej skuteczna metodą zapobiegania ciąży (jej skuteczność sięga pow. 99%).

Czy od razu po zabiegu wazektomii mogę przestać martwić się o nieplanowaną ciążę?

Nie. Po wazektomii nasienie nie będzie już zawierało plemników (komórek rozrodczych) po około 20-krotnym wytrysku. Po około 3 miesiącach od zabiegu zalecane jest wykonanie morfologii nasienia na obecność plemników.

Jak przygotować się przed zabiegiem?

1.) należy zaprzestać przyjmowania aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub innych leków rozrzedzających krew na kilka dni przed zabiegiem,
2.) należy pamiętać o dokładnym umyciu okolic narządów płciowych i w razie potrzeby przyciąć włosy łonowe.
3.) Po zabiegu warto założyć obcisłą bieliznę aby podtrzymać mosznę i zminimalizować obrzęk.

Czy moja partnerka może poznać, że przeszedłem wazektomię?

Raczej nie, gdyż plemniki tylko w niewielkim stopniu zwiększają objętość nasienia, stąd zmiany w wytrysku są niezauważalne

Czy po wazektomii mogę rozwinąć się zaburzenia erekcji?

Wazektomia nie powoduje zaburzeń erekcji.

Czy po zabiegu mogę mieć mniejsze doznania podczas stosunku?

Wręcz przeciwnie! Większość mężczyzn po wazektomii czerpie większą przyjemność z seksu.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu wazektomii?

Antykoncepcja dla mężczyzn jaką jest wazektomia to zabieg mało inwazyjny, w związku z tym rekonwalescencja jest krótka i nie występują poważne powikłania czy skutki uboczne. By mieć pewność, że tak będzie, należy poddać się zabiegowi tylko w sprawdzonym specjalistycznym gabinecie, który na dobre opinie i w którym pracują wykwalifikowani lekarze specjaliści. Podejrzane miejsca, które oferują nadzwyczaj korzystne cenowo warunki mogą okazać się oszustwem, tym samym narażając zdrowie, a nawet życie pacjenta. Po przeprowadzeniu zabiegu do czasu zagojenia rany, należy powstrzymać się od aktywności seksualnej oraz uprawiania sportu. Poza tym nie ma konieczności zmiany codziennych obowiązków czy nawyków. Zaleca się również, by w ciągu pierwszych 3 miesięcy od wykonania wazektomii stosować dodatkową metodę antykoncepcji, aż do czasu sprawdzenia czy zabieg udał się 100%, a żadne plemniki nie pojawiają się już w nasieniu.

Kiedy najlepiej wykonywać zabieg?

Nie ma z góry ustalonej granicy wiekowej, która kwalifikuje, bądź nie kwalifikuje pacjenta do przeprowadzenia zabiegu w Polsce. Z doświadczenia, zaobserwować można jednak, że mężczyźni, którzy zbyt szybko i pochopnie podjęli decyzję do przerwaniu nasieniowodów, w przyszłości częściej tej decyzji żałują. Spowodowane jest to młodzieńczym zapałem i brakiem rozwagi, który skutkuje brakiem możliwości założenia rodziny na przykład po trzydziestym czy czterdziestym roku życia. W związku z powyższym podwiązanie nasieniowodów zaleca się wykonanie zabiegu osobom, które są dojrzałe, mają już założone rodziny i z pełną odpowiedzialnością i świadomością podejmują decyzję, że nie chcą mieć więcej biologicznych dzieci.

Czy wazektomia działa od razu?

Wazektomia (podwiązanie nasieniowodów) nie daje oczekiwanych skutków natychmiast po zabiegu. Należy odczekać około 3 miesiące, aby mieć pewność, że antykoncepcja dla mężczyzn działa prawidłowo. Po tym czasie należy wykonać badanie nasienia, na podstawie którego będzie można stwierdzić czy płodność została zatrzymana całkowicie. Dzieje się tak dlatego, że w nasieniowodach ciągle zalegają plemniki i szacuje się, że potrzeba około 20-30 wytrysków, by nasieniowody całkowicie się z nich opróżniły. W przypadku wysokiego wyniku plemników w spermie, badanie powtarza się za kolejne 6-8 tygodni. Jeśli po pół roku od zabiegu okaże się, że plemniki nadal występują w spermie badanego mężczyzny, oznacza to, że zabieg należy powtórzyć.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń teraz +48 732 082 575 i uzyskaj odpowiedź na swoje pytania

Zadzwoń
Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?