Wazektomia - antykoncepcja dla mężczyzn

Najlepsi specjaliści w wazektomii, wieloletnie doświadczenie!

Najlepsza antykoncepcja bez tycia - czy od antykoncepcji się tyje?

Najlepsza antykoncepcja bez tycia - czy od antykoncepcji się tyje?

24.03.2025

Jedną z obaw wielu kobiet przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest obawa przed przytyciem. Wiele pań zastanawia się, jaka jest najlepsza antykoncepcja bez tycia, czy w ogóle taka istnieje i czy wszystkie tabletki antykoncepcyjne powodują tycie. Zapoznaj się z naszym artykułem, aby rozwiać wątpliwości.

Antykoncepcja hormonalna – co to jest?

Tabletki antykoncepcyjne należą do jednych z najczęściej stosowanych form antykoncepcji. Za sprawą zawartych w nich hormonów mają zapobiegać owulacji – powodują, że komórka jajowa nie zostaje uwolniona z jajnika, czyli nie dochodzi do tak zwanego jajeczkowania.

Z uwagi na wpływ tabletek antykoncepcyjny na układ hormonalny i możliwe skutki uboczne, zwłaszcza w przypadku niewłaściwego przyjmowania tabletek, antykoncepcję hormonalną otrzymać można jedynie na receptę wystawioną przez lekarza.

Tycie po antykoncepcji. Czy od antykoncepcji się tyje?

Jednym z często wymienianych skutków przyjmowania antykoncepcji hormonalne jest tycie. Często słyszy się o takich skutkach przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych jak nadmierne gromadzenie się wody w organizmie czy wzmożony apetyt. Takie obawy u pań nie powinny więc dziwić.

Badania pokazują jednak, że obecnie tabletki antykoncepcyjne nie wpływają znacząco na zmianę masy ciała. Przyrost masy ciała wykazywano głównie w badaniach dotyczących dwuskładnikowych preparatów (czyli na przykład poza progesteronem w składzie znajdują się estrogeny). Tabletki nowszej generacji zawierają mniej hormonów, powodują więc mniej działań niepożądanych związanych z ich przyjmowaniem.

Choć niektóre tabletki mogą wzmagać apetyt lub powodować zwiększoną retencję wody, za przyrost masy ciała podczas ich stosowania nierzadko odpowiadają złe nawyki żywieniowe. Jeśli nie były one najlepsze przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek, a pigułki dodatkowo przyczyniły się do zwiększenia apetytu, może prowadzić to do zwiększania się tkanki tłuszczowej. W większości przypadków nie jest to więc bezpośredni wpływ tabletek antykoncepcyjny na tycie, a jedynie pośredni. W przypadku, gdy łaknienie po pigułkach staje się zbyt duże, a nasza masa ciała zwiększa się – możemy zgłosić się do lekarza z prośbą o zmianę leków. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że te, które zostały przepisane, zostały źle dobrane.

Estrogeny w tabletkach antykoncepcyjnych a tycie

W tabletkach dwuskładnikowych obok progesteronu znajdują się również estrogeny. Estrogeny odpowiedzialne są za spowolnienie procesu spalania tkanki tłuszczowej, w związku z czym dodatkowe ich przyjmowanie rzeczywiście może przekładać się na zwiększone gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie. Należy więc być świadomym skutków przyjmowania antykoncepcji dwuskładnikowej, gdyż ta, w większym stopniu niż inne jej rodzaje, może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, również w tym przypadku możesz zapytać lekarza o możliwość zmiany tabletek na inne, na przykład na preparat jednoskładnikowy (bazujący jedynie na progesteronie lub gestagenie). Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe nie powinny powodować przyrostu masy ciała.

Należy mieć świadomość, że wzmożony apetyt, retencja wody czy przyrost masy ciała to nie jedyne skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej. Wystąpienie innych skutków również jest podstawą do zmiany antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna a możliwe skutki uboczne

Wśród najczęściej przytaczanych skutków ubocznych przyjmowania antykoncepcji hormonalnej zazwyczaj mówi się o gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Jest to jednak tylko jeden ze skutków ubocznych, w których warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na przyjmowanie takiej antykoncepcji. Wśród skutków ubocznych wymienia się:

  • zmiany nastroju,

  • zaburzenia snu,

  • zaburzenia libido,

  • bóle głowy,

  • ból brzucha,

  • nudności,

  • trądzik,

  • bolesne lub nieregularne miesiączki,

  • powiększenie i bolesność piersi,

  • retencja wody,

  • wzmożony apetyt.

Dobrze jest być świadomym skutków ubocznych, jakie mogą występować przy zażywaniu antykoncepcji hormonalnej. Najlepiej oczywiście zapytać o to lekarza lub zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Warto jednak nadmienić, że wiele ze skutków ubocznych wynikać może zarówno z źle dobranej antykoncepcji, jak i ze złego jej stosowania – na przykład z powodu nieprzestrzegania zaleceń od lekarza. Nie ignorujmy więc zaleceń ginekologa, a w razie wątpliwości skonsultujmy się z lekarzem.

5 błędów w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Poprawne przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej sprowadza się przede wszystkim do przestrzegania wszystkich zaleceń lekarza, które je przepisał, oraz postępowania zgodnie z informacjami dołączonymi do opakowania tabletek. Niestety, wiele z kobiet przyjmujących takie pigułki może popełniać pewne błędy nawet nieświadomie. Oto 5 podstawowych błędów popełnianych podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej:

  1. Nieprzestrzeganie stałej pory zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Z uwagi na konkretny czas uwalniania się i wchłaniania przez organizm składników aktywnych zawartych w pigułkach, wszystkie tabletki antykoncepcyjne mają określone sposoby ich przyjmowania, których należy bezwzględnie przestrzegać. Stałe pory przyjmowania takich tabletek są niezwykle ważne, a nieprzestrzeganie ich może wpłynąć negatywnie na skuteczność ich działania. Szczególnie istotne jest, aby odchyły w przyjmowaniu tabletek nie wynosiły aż kilku godzin, gdyż doprowadzić to może do zbyt niskiego ich stężenia (lub za wysokiego w przypadku przyjmowania w zbyt krótkich odstępach czasu) w organizmie, co przekłada się na ich nieskuteczność.

  2. Zapominanie o tabletkach. Jest to pośrednio związane z pierwszym punktem. Zapominanie i pomijanie tabletek antykoncepcyjnych może znacznie obniżyć ich skuteczność – zazwyczaj takie tabletki przyjmuje się w określonym schemacie zgodnym z cyklem, ponadto takie zapominanie – podobnie jak nieprzestrzeganie stałych pór ich przyjmowania – może skutkować obniżeniem ich stężenia.

  3. Przyjmowanie tabletek niezgodnie z przyjętym schematem. Kolejny punkt, który powiązany jest z poprzednimi, co tylko podkreśla istotność przyjmowania tabletek zgodnie z wyznaczonymi porami. Wszystkie tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować zgodnie z określonym sposobem. Dotyczy to zarówno pory, jak i dni ich przyjmowania, zwłaszcza jeśli w plan ich przyjmowania wpisane są przerwy w ich zażywaniu. Dotyczy to również przyjmowania tabletek placebo w przypadku przyjmowania tabletek w schemacie 24+4.

  4. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych wraz z innymi lekami. Zdarza się, że niektóre leki wpływają negatywnie na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Istotne jest więc, aby w momencie przepisywania recepty poinformować lekarza o przyjmowanych lekach.

  5. Nadmierne spożycie ziół i soków. Wprawdzie zioła nie wchodzą w bezpośrednią reakcję z tabletkami hormonalnymi, jednakże niektóre zioła, takie jak dziurawiec, mogą przyspieszyć metabolizm składników tabletek poprzez aktywizację enzymu trawiennego w wątrobie. Może przełożyć się to na obniżenie skuteczności przyjmowanej antykoncepcji. Z kolei soki z cytrusów (szczególnie z grejpfruta) mogą wchodzić w interakcję ze składnikami tabletek antykoncepcyjnych – najlepiej więc zachować przerwę w przyjmowaniu pigułek i piciu soków, a tabletki popijać wodą.

Pamiętajmy, że w celu uniknięcia skutków ubocznych przyjmowanej antykoncepcji niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza bądź tych zawartych w ulotce dołączonej do opakowania.

Wazektomia - męska antykoncepcja

Wazektomia - męska antykoncepcja

24.02.2025
Seksualność stanowi integralną część ludzkiego życia, ale wiąże się także z wieloma konsekwencjami, w tym z możliwością nieplanowanej ciąży. Współczesna antykoncepcja oferuje szeroki wachlarz metod, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Choć tradycyjne sposoby, takie jak prezerwatywy czy tabletki antykoncepcyjne, są popularne i ...
Podwiązywanie jąder (nasieniowodów)

Podwiązywanie jąder (nasieniowodów)

29.01.2025
Powszechnie wiadomo wiele o metodach antykoncepcji stosowanej przez kobiety. Istnieją jednak sposoby na zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą również po stronie samych mężczyzn. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii wazektomii, inaczej znanej jako podwiązanie jąder, która jest wykorzystywana jako skuteczna metoda antykoncepcji u ...
Augmentin a antykoncepcja - czy jest jakiś wpływ?

Augmentin a antykoncepcja - czy jest jakiś wpływ?

14.09.2024
Interakcje leków to temat, który zyskuje coraz większą uwagę zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Zrozumienie, jak różne leki wpływają na siebie nawzajem, jest kluczowe dla zapewnienia skuteczności terapii oraz minimalizacji ryzyka działań niepożądanych. Jednym z często poruszanych zagadnień jest wpływ ...
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń teraz +48 732 082 575 i uzyskaj odpowiedź na swoje pytania

Zadzwoń
Chcesz, żebyśmy zadzwonili do Ciebie?